KS. ŁUKASZ ROMAŃCZUK

redaktor naczelny

Każdy z nas

Słysząc słowo media, nasze skojarzenia mogą się kierować ku prasie, radiu, telewizji i znanym portalom internetowym. Zazwyczaj są to przestrzenie, które dostarczają nam konkretnych informacji, tworzą ciekawe materiały, produkcje filmowe, są mecenasami kultury, przeprowadzają różne kampanie społeczne lub zapewniają rozrywkę. Szeroki zakres przekazu sprawia, że ich zasięgi są milionowe. Z drugiej strony twórcą mediów jest każdy, kto umieszcza swoją twórczość np. w mediach społecznościowych, dzieli się swoimi opiniami, wnioskami, przemyśleniami, talentami itp. Media to kopalnia wiedzy, ale też potężna machina. Potrafi wynieść na piedestał, ale również mocno poturbować. Każdy z nas może zaistnieć dzięki środkom społecznego przekazu, ale nie każdy potrafi ponieść związany z tym ciężar.

W najnowszym numerze „Nowego Życia” chcemy przyjrzeć się mediom. Zaczynamy od wywiadu z ks. Jackiem Stryczkiem, twórcą Szlachetnej Paczki i Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, który opowiedział o powstaniu tych dzieł, ale także o ataku medialnym i zniszczeniu przez media jego dobrego imienia.

Przed wakacjami abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, ogłosił że w Archidiecezji Wrocławskiej odbędzie się synod diecezjalny. W ramach przygotowań do tego wydarzenia zapraszamy do lektury nowego cyklu poświęconego synodowi. A skoro o synodzie mowa, to nie jesteśmy obojętni wobec niemieckiej drogi synodalnej i jej negatywnych skutków.

Wrzesień to także czas powrotu do szkoły. Wraz z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi powraca temat katechezy w szkole. My przyjrzymy się szkole XXI wieku – więcej o tym w artykule o. Oskara Maciaczyka. Zapraszam do lektury naszej gazety!