Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

w Kłodzku

Galeria na Emporach i „Raj utracony”

KATARZYNA STĘPNIAK

Wrocław

Kłodzka świątynia jest miejscem, które przyciąga i uwodzi. Każdy centymetr fresków, każda kościelna ława, rzeźba… są zarówno doskonałymi pracami żyjących na przestrzeni kilku stuleci znakomitych artystów, jak i przede wszystkim namacalnym obrazem historii ziemi kłodzkiej. Miejsca, w którym ze splotu polskiej, czeskiej i niemieckiej kultury powstały niezwykłe dzieła. Cieszy, że dzięki inicjatywom, podejmowanym przez lokalnych kłodzkich społeczników oraz ojców jezuitów, mają one szanse przetrwać dla przyszłych pokoleń.

Prace konserwatorskie i remontowe w obrębie nawy południowej świątyni mają na celu stworzenie miejsca wystawienniczego m. in. dla wspomnianych cennych zbiorów sakralnych i muzykaliów, czyli tzw. Galerii na Emporach. Wyrazem ambicji lokalnych pasjonatów, skupionych wokół proboszcza o. Roberta Mola SI, jak i lokalnej działaczki społecznej i pasjonatki sztuki, Henryki Szczepanowskiej, jest planowana na Noc Kościołów (30 czerwca br.) wyjątkowa wystawa. W udostępnionych na ten czas podziemiach kościoła zobaczyć będzie można wypożyczone przez Grzegorza Zajączkowskiego grafiki ilustrujące Raj utracony Johna Miltona, zaś na emporach obrazy z wizerunkami aniołów. Dzięki takim projektom świątynia ma szansę stać się w jeszcze większym stopniu magnesem, przyciągającym rzesze polskich i zagranicznych turystów.

Kościół pw. Wniebowzięcia NPM (pl. Kościelny, Kłodzko) jest dostępny dla zwiedzających bez żadnych opłat. W okresie od 1 maja do 30 września otwarty w godz. 10:00-16:00 (we wtorki, środy, czwartki i niedziele) i 12:00-16:00 (w poniedziałki i piątki). Poza sezonem kościół mogą zwiedzać min. 15-osobowe grupy z przewodnikiem, po wcześniejszym uzgodnieniu z opiekunami świątyni.

Więcej na:
http://www.klodzko.jezuici.pl/ oraz na
facebookowym profilu
https://www.facebook.com/KlodzkieFreski

Więcej o Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku będzie można przeczytać we wrześniowym numerze dolnośląskiego miesięcznika „Nowe Życie”