SZLAKI NADZIEI
Szlak dialogu
Wrocław jako miasto o wielowiekowej tradycji religijnej i kulturowej ma wiele miejsc,
które w Roku Jubileuszowym 2025 nabierają szczególnego znaczenia.
W maju zachęcamy do odwiedzenia ich trasą szlaku dialogu.
MAGDALENA KOWALEWSKA
Wrocław

Szlaki nadziei to propozycja ośmiu tras na terenie archidiecezji wrocławskiej prowadzących przez kościoły jubileuszowe i znaki nadziei, czyli miejsca reprezentujące pozytywne wartości, związane z troską o rozwój człowieczeństwa oraz mające istotne znaczenie w budowaniu lokalnej kultury.
Pomocą w przemierzaniu szlaków jest paszport papierowy, dostępny we Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej i sklepiku katedralnym, a także w wersji elektronicznej na stronie www.pielgrzyminadziei.pl. Paszport zawiera wyjaśnienie znaczenia Roku Jubileuszowego, opisy szlaków oraz listę punktów z miejscem do zbierania pamiątkowych pieczątek. Każda trasa jest ułożona wokół jednego tematu, ma patrona związanego z lokalną historią, zaś w w wersji internetowej również rozważania na drogę.
Wielokulturowy szlak dialogu
Szlak dialogu prowadzi przez centrum miasta, miejsca związane z wielokulturowością, życiem Edyty Stein, Dzielnicę Czterech Świątyń, kościoły i katedrę. Jego celem jest przypomnienie o potrzebie budowania mostów porozumienia między różnymi wyznaniami, narodami i kulturami. Podczas drogi rozważamy biblijną historię Rut, która odważyła się pójść w nieznane i tam znalazła dom.
Wędrówkę rozpoczynamy w kościele jubileuszowym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na Popowicach (ul. Ojców Oblatów 1), którego wezwanie podkreśla ideę szlaku.
Ekumenizm
Istotną częścią szlaku dialogu jest Dzielnica Wzajemnego Szacunku, która stanowi symboliczny punkt spotkania czterech wyznań i kultur. Ta niezwykła przestrzeń na mapie Wrocławia stanowi żywy przykład współistnienia różnych tradycji. To tutaj, w bliskim sąsiedztwie, znajdują się prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, katolicki kościół św. Mikołaja, synagoga Pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej. Każde z tych miejsc, choć reprezentuje inną wiarę, jest częścią tej samej wrocławskiej wspólnoty, tworząc przestrzeń, w której dialog i sąsiedztwo międzyreligijne nie są tylko ideą, ale rzeczywistością.
W kontekście Roku Jubileuszowego 2025 szlak dialogu jest punktem wyjścia dla rozważań, jak różnorodność może być źródłem bogactwa, a nie podziału.
Patronka szlaku dialogu
Znaczący wpływ na kształt trasy ma postać wrocławianki Edyty Stein, znanej jako św. Teresa Benedykta od Krzyża, patronki Europy, filozofki i mistyczki, która w swojej wędrówce duchowej przeszła drogę od judaizmu do katolicyzmu.
Dla odwiedzających, którzy podążają szlakiem dialogu, ostatnim miejscem na trasie jest Dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38. Wybrany został na znak nadziei – miejsce mające znaczenie dla rozwoju wiary i kultury. Edyta Stein zamieszkała w nim wraz ze swoją żydowską rodziną w wieku 19 lat. Studiowała na pobliskim Uniwersytecie Wrocławskim. Tutaj podjęła decyzję o kontynuacji studiów w Getyndze.
Obecnie Dom Edyty Stein to siedziba wrocławskiego Towarzystwa im. Edyty Stein. Jest miejscem pamięci, w którym chętni mogą poczuć atmosferę intelektualnej głębi świętej i zwiedzić wystawę Edyta Stein. Wrocławianka, filozof, święta, patronka Europy, a także uczestniczyć w dyskusjach, konferencje naukowych, wykładach, wystawach oraz koncertach.
Dominikanin, misjonarz i patron Wrocławia
Warto również zatrzymać się przy jednym z ciekawszych miejsc na trasie, czyli kaplicy bł. Czesława Odrowąża w kościele pw. św. Wojciecha przy pl. Dominikańskim 2, która również została znakiem nadziei. Miejsce spoczynku dominikanina przyciąga nie tylko katolików, lecz także pielgrzymów z innych tradycji chrześcijańskich. Dla osób podążających szlakiem dialogu odwiedzenie grobu błogosławionego jest okazją do modlitwy o jedność Kościoła, o pokój i zgodę między różnymi wyznaniami oraz narodami.
Kaplica bł. Czesława zachwyca swoim okazałym osiemnastowiecznym barokowym wnętrzem, gdyż szczęśliwie uniknęła zniszczenia podczas wojennej zawieruchy. Jej wielowątkowa ikonografia i dekoracje na wysokim poziomie artystycznym sprawiają, że jest uznawana za wyjątkowy przykład sztuki barokowej na Śląsku.
Przestrzeń jedności i nadziei
Szlak dialogu to trasa, która łączy nas wszystkich, niezależnie od wyznania, narodowości czy kultury, i prowadzi ku wspólnemu celowi – budowaniu pokoju, jedności i wzajemnego zrozumienia. Jest nadzieją na porozumienie pomimo różnic.
SZLAK DIALOGU
1. Kościół jubileuszowy pw. NMP Królowej Pokoju, ul. Ojców Oblatów 1
2. Prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, ul. św. Mikołaja 40
3. Kościół św. Mikołaja, ul. św. Antoniego 40
4. Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. P. Włodkowica 7
5. Kościół ewangelicko-augsburski Opatrzności Bożej, ul. Kazimierza Wielkiego 29
6. Grób bł. Czesława w kościele pw. św. Wojciecha, pl. Dominikański 2
7. Katedra greckokatolicka pw. św. Wincentego i św. Jakuba, pl. Nankiera 15
8. Prawosławna cerkiew pw. św. Cyryla i Metodego, ul. św. Jadwigi 13
9. Kościół jubileuszowy – katedra pw. św. Jana Chrzciciela, pl. Katedralny 18
10. Kaplica św. Teresy Benedykty od Krzyża w kościele pw. św. Michała Archanioła, ul. B. Prusa 78
11. Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38