Papieska Światowa Sieć Modlitwy
kwiecień 2025
INTENCJA MODLITEWNA – O MĄDRE KORZYSTANIE Z NOWYCH TECHNOLOGII
MÓDLMY SIĘ, ABY KORZYSTANIE Z NOWYCH TECHNOLOGII NIE ZASTĘPOWAŁO
RELACJI MIĘDZYLUDZKICH, ODBYWAŁO SIĘ W ATMOSFERZE SZACUNKU DO
KAŻDEGO CZŁOWIEKA I POMAGAŁO STAWIĆ CZOŁA KRYZYSOWI NASZYCH CZASÓW
W kwietniu modlimy się o to, by mądrze korzystać z nowych technologii. Jest to również okazja, aby podjąć refleksję nad szeroko rozumianym postępem technicznym i jego wpływem na nasze funkcjonowanie w wymiarze duchowym, psychicznym i fizycznym.
We współczesnym świecie nowe technologie są wszechobecne i odgrywają coraz ważniejszą rolę w życiu codziennym. Postęp w tej dziedzinie stwarza szereg różnych możliwości, m.in. ułatwia dostęp do informacji, edukacji, pracy, rozrywki, a także komunikację z ludźmi z całego świata. Technologia może być również skutecznym narzędziem w procesie formacji duchowej i ewangelizacji.
Jednak wraz z rozwojem technologii pojawiają się też zagrożenia, które mogą mieć poważne konsekwencje dla całej ludzkości. Już w 1979 r. problem ten zauważył Jan Paweł II w encyklice Redemptor hominis: „człowiek dzisiejszy zdaje się być stale zagrożony przez to, co jest jego własnym wytworem, co jest wynikiem pracy jego rąk, a zarazem – i bardziej jeszcze – pracy jego umysłu, dążeń jego woli” (nr 15). Można powiedzieć, że słowa te okazały się prorocze.
Obecnie możemy dostrzec, że postęp technologiczny nie zawsze prowadzi do dobra człowieka. Wywołuje on też niepożądane zjawiska, takie jak: izolacja społeczna, cyberprzemoc, uzależnienia, nadmiar informacji i bodźców, które przyczyniają się do powstania stresu i różnego rodzaju lęków, oraz utrata poczucia sensu życia. Trzeba również zaznaczyć, że postęp cyfrowy może pogłębiać istniejące nierówności między ludźmi – dzieje się tak, kiedy korzyści płynące z postępu są zarezerwowane dla wybranej, zamożnej grupy ludzi.
Od czego więc zależy umiejętność racjonalnego posługiwania się nowymi technologiami? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w przywoływanej już encyklice: „Rozwój techniki oraz naznaczony panowaniem techniki rozwój cywilizacji współczesnej domaga się proporcjonalnego rozwoju moralności i etyki” (Redemptor hominis, nr 15). Bardzo ważne jest, aby rozwój technologii był zharmonizowany z rozwojem moralnym i duchowym człowieka. Wówczas może ona służyć dobru ludzkości.
Postęp technologiczny powinien też przyczyniać się do integralnego rozwoju człowieka, a nie do degradacji jego człowieczeństwa i odbierania mu wolności: „Człowiek nie może zrezygnować z siebie, ze swojego właściwego miejsca w świecie widzialnym, nie może stać się niewolnikiem rzeczy, samych stosunków ekonomicznych, niewolnikiem produkcji, niewolnikiem swoich własnych wytworów” (Redemptor hominis, nr 16).
Higiena cyfrowa to dobre nawyki związane z korzystaniem
z nowoczesnych technologii, których warto uczyć dzieci,
tak jak uczymy je zdrowego odżywiania
DEPOSITPHOTOS
Z kolei papież Franciszek, wypowiadając się na temat sztucznej inteligencji, podkreślił, że jeśli ma ona służyć ludzkości, to podstawowym kryterium jej rozwoju musi być godność osoby ludzkiej: „nie możemy pozwolić, aby algorytmy ograniczały lub warunkowały poszanowanie godności ludzkiej, nie możemy też pozwolić, aby wykluczały współczucie, miłosierdzie, przebaczenie, a przede wszystkim otwartość na nadzieję na zmianę w jednostce” (audiencja dla uczestników spotkania Dialogi Minerwy, 27 marca 2023).
Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że technologia nigdy nie zastąpi bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. To właśnie relacje z drugim człowiekiem są kluczowe dla naszego rozwoju społecznego i emocjonalnego.
W obliczu dynamicznego rozwoju technologicznego refleksja nad jego wpływem na nasze życie jest niezwykle istotna i warto ją podjąć. Nowe technologie mogą być potężnym narzędziem w służbie ludzkości, pod warunkiem że będą wykorzystywane odpowiedzialnie, z uwzględnieniem poszanowania godności człowieka i zasad moralnych.
KS. ŁUKASZ SACZYŃSKI

