SZLAKI NADZIEI

Szlak pojednania

Szlak pojednania jest jednym z ośmiu szlaków nadziei,
stworzonych jako propozycje na przeżycie Roku
Jubileuszowego 2025 w archidiecezji wrocławskiej.

MAGDALENA KOWALEWSKA

Wrocław

Trasa przechodzi przez istotne miejsca dokumentujące pamięć o przebaczeniu i pojednaniu, muzea, kościoły jubileuszowe, znaki nadziei oraz punkty związane z postaciami, których życie było przepełnione troską o budowanie pokoju, czyli kard. Bolesławem Kominkiem, Dietrichem Bonhoefferem i św. Jadwigą Śląską.
Pojednanie
Patronem szlaku jest kard. Bolesław Kominek, główny autor przełomowego Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Był to Europejczyk o prorockim spojrzeniu, który podkreślał, że przebaczenie jest chrześcijańską powinnością. Jego postać szczególnie wspominamy w 2025 r., gdyż z uwagi na 60. rocznicę Orędzia rok ten został przez Radę Miejską Wrocławia ustanowiony Rokiem Pojednania.
Zagadnienie pojednania i idea szlaku idealnie wpisują się w myśl Roku Jubileuszowego. Papież Franciszek w bulli Spes non confundit zaznaczył: „Niech pierwszy znak nadziei przełoży się na pokój dla świata, który po raz kolejny pogrąża się w tragedii wojny. […] Czy to zbyt wiele, by marzyć, aby broń umilkła i przestała przynosić zniszczenie i śmierć? Jubileusz przypomina nam, że ci, którzy stają się «wprowadzającymi pokój», mogą być «nazwani dziećmi Bożymi» (Mt 5, 9). Potrzeba pokoju stanowi wyzwanie dla wszystkich i wymaga realizacji konkretnych projektów” (nr 8).
Początek szlaku
O pamięć o Orędziu i właściwe zrozumienie jego znaczenia w sposób szczególny dba Centrum Historii Zajezdnia, dlatego ono zostało wybrane na pierwszy punkt szlaku pojednania. W muzeum prowadzonym przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” udostępnione są wystawy poświęcone powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska.
Kolejne punkty na szlaku oddalone są o ok. 10 min marszu. Pod jednym adresem, przy ul. Kruczej 58 znajdziemy duszpasterstwo migrantów i kościół jubileuszowy św. Karola Boromeusza. Można tam zatrzymać się, by przeczytać rozważania dostępne na stronie, a także uzyskać odpust jubileuszowy. Nieopodal, przy pl. L. Hirszfelda 12 znajduje się kaplica jubileuszowa w Dolnośląskim Centrum Onkologii. Dostępna jest tylko dla pacjentów i rodzin osób chorych, a pielgrzymi mogą zdobyć pieczątkę w aplikacji.
Później zapraszamy do przejścia w okolicę Rynku. Tam, przy bazylice św. Elżbiety, znanej jako kościół garnizonowy, umiejscowiony jest kolejny punkt. To pomnik wrocławianina, Dietricha Bonhoeffera. Tego niemieckiego ewangelickiego duchownego, uznanego teologa i działacza antynazistowskiego upamiętnia figura w kształcie krzyża. Bonhoeffer został stracony w nazistowskim obozie koncentracyjnym w wieku zaledwie 39 lat.
Ostrów Tumski
Przy wejściu na Ostrów Tumski po lewej stronie mostu Tumskiego wita nas figura św. Jadwigi Śląskiej. Księżnej poświęcony jest również osobny szlak nadziei, lecz na trasie szlaku pojednania została uwzględniona dlatego, że jest patronką pokoju i pojednania polsko-niemieckiego. Papież Jan Paweł II mówił o niej: „W dziejach tych stoi ona jakby postać graniczna, która łączy ze sobą dwa narody: naród niemiecki i naród polski. Łączy na przestrzeni wielu wieków historii, która była trudna i bolesna.

Święta Jadwiga wśród wszystkich dziejowych doświadczeń pozostaje przez siedem już stuleci orędowniczką wzajemnego zrozumienia i pojednania”. Kilkanaście metrów dalej stoi pomnik kard. Kominka, trzymającego w dłoni gołębicę. Postać spogląda w stronę rzeki, za którą przy kościele św. Marcina usytuowany jest masywny monument przedstawiający papieża Jana XXIII. U podstawy pomnika wykuty jest tytuł jego encykliki Pacem in terris – W trosce o pokój.
Szlak prowadzi pielgrzymów do kolejnego kościoła jubileuszowego – katedry św. Jana Chrzciciela, w której warto zatrzymać się przy epitafium kard. Kominka.
W pobliżu katedry znajduje się kolejne miejsce na trasie, czyli otwarte po kilkuletniej modernizacji Muzeum Archidiecezjalne. Po prawej stronie od wejścia można bezpłatnie obejrzeć wystawę prezentującą kopię Orędzia. Po wyjściu z muzeum należy skierować się na drugą stronę pl. Katedralnego, a następnie skręcić w ul. św. Józefa. Tam usytuowany jest dom prowincjalny Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety – są w nim upamiętnione bł. M. Paschalis Jahn i jej dziewięć Towarzyszek, które zmarły śmiercią męczeńską w trakcie II wojny światowej.
Ostatnim przystankiem na trasie jest dom rodzinny Bonhoeffera przy ul. K. Bartla 7, obecnie znajdujący się w rękach prywatnych.
Pielgrzymowanie szlakiem
Pielgrzymowanie można dokumentować w papierowym paszporcie pielgrzyma, a także w internetowej aplikacji dostępnej pod adresem: www. pielgrzyminadziei.pl. W tej drugiej na mapie zaznaczone są punkty z opisami i podany jest harmonogram wspólnotowych nabożeństw pokutnych oraz daty wydarzeń towarzyszących. Dodatkowo na stronie dostępne jest rozważanie.

SZLAK POJEDNANIA

  1. Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
  2. Duszpasterstwo migrantów przy parafii św. Karola Boromeusza, ul. Krucza 58
  3. Kościół jubileuszowy św. Karola Boromeusza, ul. Krucza 58
  4. Kaplica w Dolnośląskim Centrum Onkologii, pl. L. Hirszfelda 12, blok B
  5. Pomnik D. Bonhoeffera przed bazyliką pw. św. Elżbiety
  6. Figura św. Jadwigi przy moście Tumskim
  7. Pomnik kard. B. Kominka przed kościołem pw. NMP na Piasku
  8. Pomnik Jana XXIII, ul. św. Marcina
  9. Katedra pw. św. Jana Chrzciciela
  10. Muzeum Archidiecezjalne, wystawa Orędzie pojednania, pl. Katedralny 16
  11. Upamiętnienie Męczenniczek Elżbietańskich, Dom Sióstr Elżbietanek, ul. św. Józefa 1/3
  12. Dom D. Bonhoeffera, ul. K. Bartla 7