Wspólna refleksja
Luty to kolejny miesiąc naszej wspólnej drogi. Członkowie komisji synodalnych zbierają
siły do wiosennych prac, a główne zadanie spoczywa w tym czasie na parafiach. I coraz
mocniej przeżywamy Rok Jubileuszowy 2025, co parę lat temu przezornie wpisaliśmy
w cele synodu.
BP MACIEJ MAŁYGA
Wrocław

W Roku Jubileuszowym jesteśmy zaproszeni do wyruszenia na szlaki nadziei.
Podczas pielgrzymowania możemy zbierać pieczątki do specjalnego paszportu
FOT. MAGDALENA KOWALEWSKA
W lutym każdy parafialny i specjalistyczny zespół synodalny finalizuje prace nad uwagami do dokumentu synodalnego. Proces spisania uwag wymaga wiele modlitwy, słuchania siebie nawzajem, spokoju i rozwagi. Ta praca jest bardzo ważna, gdyż ukierunkuje komisje synodalne i w ogóle duszpasterskie życie diecezji. Sekretarza w spisaniu uwag może wspomóc kilka osób (kolegium redakcyjne), a tekst powinien być przyjęty przez cały zespół. Na te prace trzeba zaplanować odpowiednio długi czas, aby nie zgubić nic z bogactwa, które wypracował zespół. Tekst uwag powinien zostać przesłany przez sekretarza zespołu do księdza dziekana najpóźniej 28 lutego 2025 r.
Spotkania zespołów w dekanacie i wybór grupy roboczej
W lutym odbywa się dekanalne spotkanie wszystkich członków zespołów synodalnych. Terminy i miejsca są już ustalone i podane przez księdza dziekana do wiadomości zespołów. Na początku spotkania w ramach około piętnastominutowej katechezy rozważymy szósty znak Pana Jezusa, uzdrowienie niewidomego od urodzenia (J 9, 1-41). Potem będzie pół godziny adoracji, a następnie podział na małe grupy i dzielenie słowem Bożym. W organizacji tego wydarzenia księdzu dziekanowi pomaga dekanalna grupa wsparcia, ustanowiona w minionym roku.
Ważna rzecz dokona się podczas agapy. Powstanie dekanalna grupa robocza. W marcu jej zadaniem będzie sporządzenie jednego, dekanalnego tekstu uwag do dokumentu komisji, zbierającego wszystkie uwagi zespołów parafialnych. Zgodnie z Regulaminem Synodu (art. 52) każda parafia wybiera do grupy roboczej jednego kapłana i jedną osobę świecką lub konsekrowaną. W dekanacie liczącym dziesięć parafii taka grupa będzie więc liczyła dwadzieścia osób: połowę będą stanowić kapłani, a drugą połowę osoby świeckie lub konsekrowane. Do 28 lutego ksiądz dziekan prześle do Sekretariatu Synodu informację o dacie i miejscu marcowego spotkania grupy roboczej.
Tylko razem!
W lutym odbędzie się więc parę spotkań w parafii i dekanacie, z udziałem wszystkich księży i wielu osób świeckich oraz konsekrowanych.
Na pewno jest to dla nas ciągle coś nowego. Tyle różnych osób, historii, perspektyw. I tyle różnic. Ale również tyle tego, co łączy. Wiara, chrzest, troska o Kościół. Każdy wie, że nie brakuje napięć – od spraw tak prostych, jak organizacja spotkania i słuchanie siebie (widać to po drugiej turze rozmowy w Duchu Świętym), po trudne, jak pytania o ewangelizację czy finanse w parafii. Dla nas wszystkich musi być jednak jasne – synod ma szansę tylko wtedy, gdy będziemy razem. Jako my. Nic nie uda się osobno. Nigdy księża bez świeckich, nigdy świeccy bez proboszcza, nie sam biskup, nie wszyscy bez biskupa. Gdy jesteśmy przeciw sobie, zostaje tylko dokument, lepszy lub gorszy – a właściwie gorszy, jako owoc zwycięstwa jednej „partii”. Bez komunii nic się nie uda. Także wdrożenie synodu, jeśli zabraknie komunii, skazane jest na klęskę, bo któż wtedy będzie wcielał zapisane myśli w życie? „Abyśmy budowali komunię”, jak wołamy w synodalnej modlitwie. W tym wszystkim zdajemy sobie też sprawę z tego, że komunia opiera się równocześnie na prawdzie i miłości.
Otwarcie Roku Jubileuszowego
Tej komunii doświadczyliśmy podczas Mszy św., która otworzyła Rok Jubileuszowy 2025, w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2024 r. W kościele pw. NMP na Piasku, a potem w katedrze zebrało się nas bardzo wielu. Przez lata katedra nie była tak tłumnie wypełniona. Powodów było wiele: zaproszenie papieża Franciszka, nadzieja, której łakniemy. Ale i wspólna droga, którą jako Lud Boży diecezji idziemy od ponad roku. Owoc synodu, budowania komunii, tkania sieci relacji, we Wrocławiu, od Ziębic po Górę, od Sobótki po Namysłów.
Szlaki nadziei
Wyruszcie z nami na szlaki nadziei, przez kościoły i kaplice jubileuszowe, przez znaki nadziei, rozważając słowo na drogę i biorąc udział we wspólnotowych celebracjach przygotowujących do indywidualnie przeżytego sakramentu pokuty i pojednania. Wszystko znajdziecie w naszej aplikacji www.pielgrzyminadziei. pl. Wędrujcie, pielgrzymujcie, ożywiajcie nadzieję. W drodze, oznaczonej logotypem krzyża i poczwórnej kotwicy oraz barwami poszczególnych szlaków, zbierajcie pieczątki do papierowego i wirtualnego Paszportu pielgrzyma.