
WOJCIECH IWANOWSKI
redaktor naczelny
Piękno, które chronimy
Pewien amerykański poeta powiedział, że „tradycja to nie więzy, które nas krępują, ale piękno, które chronimy”. W tych słowach zawiera się sens do niedawna europejskiego, a wciąż judeochrześcijańskiego postrzegania tradycji. Zarówno tej kościelnej, pisanej literą wielką, jak i pisanej zwyczajnie. Dla nas, katolików, Objawienie i Tradycja stanowią podstawę naszej wiary. Jako ludzie poprzez tradycję postrzegamy otaczający nas świat. Kościół, troszcząc się o depozyt wiary, chroni nauczanie Tradycji. Nie pozostaje jednak bierny względem swoich powinności wobec tradycji, która w wymiarze społecznym pozwala zachować naszą tożsamość, wraz z pięknem tworzonej przez Europę cywilizacji.
Bieżący numer naszego pisma poświęcony jest niedawno otwartemu po remoncie Muzeum Archidiecezjalnemu we Wrocławiu. Zapraszamy do lektury rozmowy z Joanną Bradke, która na co dzień opowiada o muzealnych artefaktach. Najcenniejsze skarby naszego diecezjalnego ermitażu opisuje także Bożena Sobota, a Agata Combik prezentuje muzea, w które obfituje stolica Dolnego Śląska.
Na uwagę zasługuje tekst ks. Michała Mraczka. Autor zwraca uwagę na czas przemian religijności, w którym przyszło nam żyć. Wraz z bieżącym numerem kończy się, pomyślany na 100 tekstów, cykl apologetyczny pióra bp. Macieja Małygi. Na naszych łamach pozostaje jednak synodalny felieton bp. Macieja.
Trwamy w Jubileuszu 2025. Magdalena Kowalewska prezentuje pierwszy ze szlaków nadziei w naszej archidiecezji – szlak młodych. W przerwie między karnawałowymi zabawami warto przeczytać tekst Magdaleny Orańskiej, która podejmuje refleksję nad naszą kulturą. Zaś w nowej roli debiutuje ks. Łukasz Saczyński. Zastępuje on ks. Bogdana Giemzę SDS w prezentowaniu papieskich intencji.