Nowy etap prac

Każda komisja synodalna stworzyła dokument na zadany jej temat: o parafii, o formacji,
o administracji, o wprowadzeniu w chrześcijaństwo i o ewangelizacji. Opracowania te
trafiły do parafialnych zespołów synodalnych, aby teraz one podjęły refleksję nad tymi
zagadnieniami.

BP MACIEJ MAŁYGA

Wrocław

Święta rodzina z barankiem, Rafael, 1507 r.,
olej na desce, Museo del Prado, Madryt

WIKIMEDIA COMMONS

Za nami już trzy spotkania parafialnych zespołów synodalnych (we wrześniu w parafii, w październiku w dekanacie, w listopadzie w parafii). Rozważaliśmy podczas nich kolejne „znaki” z Ewangelii według św. Jana, adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i poznawaliśmy się w ramach dekanatu. Te spotkania miały nas przygotować do ważnego etapu synodu, który rozpoczynamy w tym miesiącu – praca nad dokumentami, które powstały w pięciu komisjach synodalnych.
Wyjaśnijmy sprawę tych dokumentów. Znamy syntezę etapu presynodalnego Co mówi Duch do Kościoła (ma formę książeczki, można jej odsłuchać jako audiobooka ze strony synodwroclaw.pl, gdzie także jest umieszczona jako tekst; znajdziemy ją również w niniejszym wydaniu „Nowego Życia”). Na podstawie tej syntezy Ksiądz Arcybiskup powołał pięć komisji synodalnych. Te komisje tworzą pięć dokumentów, każda na zadany jej temat (o parafii, o formacji, o administracji, o wprowadzeniu w chrześcijaństwo i o ewangelizacji). Komisje pracowały dwa miesiące, a 30 listopada 2024 r., podczas diecezjalnego spotkania w kościele NMP na Piasku, te pięć tekstów zostało przekazanych do parafii. Parafialne zespoły synodalne mają teraz czas do marca, aby w ramach dekanatu opracować uwagi dotyczące tych dokumentów: co jest w nich ważne, co dobre, co trudne, co należy uzupełnić. Wszystkie te uwagi trafią do komisji synodalnych, które je przepracują (cały harmonogram synodu umieszczony jest na stronie synodwroclaw.pl ).
„My” synodu
Mamy wiele dobrych spotkań z naszymi księżmi: w ramach kursów formacyjnych oraz dni skupienia w Domu Formacji Stałej w Sulistrowiczkach, ale także w ramach rekolekcji dekanalnych ojców duchownych w Głębowicach. Rozmawiamy o swoich nadziejach i trudach. Po ponad roku synodalnego procesu widzimy coraz wyraźniej, że synod ma nam pomóc.
Cały autokar księży i zaangażowanych osób świeckich pojechał 18 października 2024 r. na kilka godzin do Tarnowa, aby wziąć udział w konferencji ks. Jamesa Mallona na temat parafii i współpracy między księżmi a świeckimi. Już sama jazda autobusem była przygodą komunii; zresztą w autobusie spędziliśmy więcej czasu (dziewięć godzin) niż w Tarnowie (siedem godzin). 

Ale było warto. Wiele z tego, co usłyszeliśmy, próbujemy robić: nawrócenie misyjne, duszpasterstwo dla dojrzałości wiernych, nowa duchowość Ducha Świętego, prymat ewangelizacji, przynależność – wiara – postępowanie, uczniowie przywództwa, wspólne przywództwo, współodpowiedzialność (a nie tylko współpraca), zmiana metody (a nie misji), skupienie wysiłku duszpasterskiego na sobocie i niedzieli.
27 października 2024 r. zakończył się w Rzymie synod o synodalności papieża Franciszka. To w dużej mierze dzięki niemu rozpoczął się nasz synod. Już dawno zauważyliśmy, jak zbieżne są nasze myśli – i w Rzymie, i we Wrocławiu. Naszym zadaniem będzie teraz dokładne przestudiowanie tego, co ustalił synod w Rzymie, i przełożenie na nasz synod w diecezji.
„Pielgrzymi nadziei” – czas łaski i nadziei
Papież Franciszek otworzy Drzwi Święte bazyliki św. Piotra w Watykanie 24 grudnia 2024 r. My zapraszamy siebie nawzajem na diecezjalne otwarcie Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi nadziei” – w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2024 r. Zaczniemy o godzinie 15.00 w kościele NMP na Piasku. Potem przejdziemy na Eucharystię do katedry. Po Mszy św. zostanie ogłoszona lista kościołów jubileuszowych oraz „znaków nadziei”. W kościołach jubileuszowych będą odbywały się wspólnotowe celebracje sakramentu pokuty i pojednania z indywidualną spowiedzią. Zaś „znaki nadziei” to różne miejsca na mapie naszej diecezji, gdzie nadzieja jest wcielana w życie – dom młodych, jadłodajnia dla ubogich, okno życia, ośrodek dla osób uzależnionych, domy pomocy dla chorych dzieci, duszpasterstwo migrantów, miasteczko nadziei i wiele innych. Te miejsca zostaną połączone różnymi szlakami (szlak młodych, pojednania, miłosierdzia). Będą miały różnych patronów (naszych lokalnych, diecezjalnych). Będzie można po nich pielgrzymować, i to z Paszportem pielgrzyma, zbierając do niego pieczątki. Ale w gruncie rzeczy chodzi o to, co od początku jest celem synodu – o nawrócenie i odnowę. Za papieską bullą powtarzamy więc: mamy „pewność, że ten Rok Jubileuszowy będzie dla całego Kościoła intensywnym doświadczeniem łaski i nadziei” (Spes non confundit, nr 6).
Na koniec inna papieska refleksja – encyklika Dilexit nos o miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa bardzo współgra z naszą synodalną modlitwą: „abyśmy formowali serca”.