Pełne zaangażowanie
Często słychać pytanie: „Czy synod się uda?”. Synod to sieć ludzi o nawracających się
sercach. Księża, konsekrowani, świeccy w parafiach, wspólnotach, dekanatach i w końcu
w diecezji. Pytanie trzeba więc postawić w ten sposób: „Czy ludzie tworzący tę sieć
nawrócą swe serca?”.
BP MACIEJ MAŁYGA
Wrocław

Kościół NMP na Piasku we Wrocławiu był świadkiem wielu kluczowych momentów procesu synodalnego
FOT. MICHAŁ ŻÓŁKIEWSKI/ ARCHIWUM NŻ
Mamy nadzieję, że dzięki synodowi ludzie się nawracają. Widzimy, jak to się już dzieje. Kluczem jest więc podjęcie decyzji: wchodzę w tę sieć, jak tylko potrafię. Wstępuję na wspólną drogę i ją współtworzę, a nie stoję na poboczu.
Spotkanie komisji synodalnych
Za nami pierwsze spotkanie komisji synodalnych: „Synodalna parafia misyjna”, „Misja współdzielona – formacja do posługi w Kościele”, „Wspólna troska – finanse i administracja”, „Christus vivit – wprowadzenie w chrześcijaństwo”, „Młode wino, nowe bukłaki – ewangelizacja”. 27 września 2024 r. nastąpił długo wyczekiwany moment, do którego wspólną drogą wędrowaliśmy wiele miesięcy: dzień skupienia i początek prac. Najpierw była adoracja Najświętszego Sakramentu w seminaryjnej kaplicy i wysłuchano słów Ewangelii – o drugim znaku Pana Jezusa, uzdrowieniu syna urzędnika królewskiego. Potem odbyło się spotkanie w auli, podczas którego przypomniano genezę i przebieg synodu. Wydarzenie było dobrze zaplanowane i profesjonalnie prowadzone. Bo nie udajemy. Bo nam zależy – przy całej naszej kruchości i pomyłkach.
Prezentacja syntezy
Podczas tego dnia skupienia została zaprezentowana synteza etapu presynodalnego. Co mówi Duch do Kościoła – tak brzmi tytuł, który został zaczerpnięty z Listów do Kościołów Apokalipsy. W syntezie opisane są trzy przestrzenie naszego nawrócenia – komunia, formacja i misja, każda w potrójnym aspekcie: tego, co już mocne, tego, co jeszcze wymaga nawrócenia, i w końcu propozycje konkretnych rozwiązań. Właśnie na podstawie syntezy został określony zakres prac komisji synodalnych. Jasne, synteza nie jest o wszystkim, ale jest dobrą lekturą o tym, czym chcemy się w synodzie zająć. Można jej też wysłuchać, gdyż jako audiobook została udostępniona na stronie internetowej synodu.
Nadzieje Księdza Arcybiskupa
Po prezentacji syntezy Ksiądz Arcybiskup wręczył każdemu z członków komisji dekret. Wyraz jedności, posłania i zaufania. Idziemy razem: kapłani i świeccy, osoby życia konsekrowane- go i rodzice, mężczyźni i kobiety, młodzi i starsi. Reprezentanci Ludu Bożego całej diecezji. Potem Arcybiskup zwrócił się do członków komisji. Mówił o tym, że presynod – jako długi czas modlitwy – dał nam nadzieję. Także o tym, że synteza jest wielkim dobrem i żeby w synodzie słuchać również „maluczkich”.
I znów padły słowa nadziei – nie przystępowalibyśmy do takiej wielkiej pracy, gdybyśmy jej nie mieli. Przesłanie komunii – to ani synod księży, ani synod świeckich, lecz synod, gdzie jesteśmy razem, ochrzczeni w tym samym Duchu. Przypomnienie, że nasze prace to nie uzupełnianie braków kościelnego personelu, lecz odpowiedź na Boże powołanie. Gdy Ksiądz Arcybiskup usłyszał pytanie, czego on oczekuje od prac synodu, odpowiedział prosto: „Oczekuję, że nie upadniecie na duchu i ciągle będziecie modlić się o skruszenie naszych serc, abyśmy byli posłuszni Bogu, a nie szukali siebie”.
Do pracy
28 września 2024 r. był już dniem pracy. Po Mszy św. i konferencji ponad stu uczestników przeżywało spotkanie w małych grupach, w których dzielono się słowem Bożym. Potem nastąpiła część merytoryczna: wprowadzenie do prac w komisjach synodalnych, teologiczna refleksja o doradczej roli synodu wobec Księdza Arcybiskupa, prawnicze uwagi co do kształtu dokumentów, konieczność stosowania metody „Rozmowa w Duchu Świętym” na każdym roboczym spotkaniu komisji. Następnie komisje rozeszły się na spotkania w swoim gronie. Odkryliśmy, jaki ogrom spraw nas czeka i jak wiele modlitwy, pokory i pracy tu potrzeba.
Dekanaty ruszyły
W październiku odbyły się pierwsze spotkania zespołów parafialnych w ramach dekanatów. To kontynuacja spotkań rejonowych, ale już w gronie dekanatu. Trzeba było się poznać, zbudować więzi, by na podstawie komunii wziąć później udział w dalszych pracach synodalnych.
Co w listopadzie?
W listopadzie odbędzie się drugie parafialne spotkanie zespołu synodalnego (pierwsze było we wrześniu; osobnym było październikowe w ramach dekanatu), według własnego harmonogramu. Natomiast 30 listopada 2024 r., w sobotę przed południem, spotkamy się razem jako wspólnota diecezjalna w kościele NMP na Piasku. Wysłuchamy katechezy, będziemy adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Będziemy prosić o naszą jedność, komunię, bycie razem, uczestnictwo we wspólnej drodze. Wtedy także zespołom parafialnym zostaną przekazane pierwsze projekty dokumentów z komisji synodalnych, by je współtworzyć na poziomie parafii i dekanatu.