WOJCIECH IWANOWSKI
redaktor naczelny
Znaki czasu
W niedzielę 13 października w całej Polsce odbyło się liczenie wiernych, którzy uczestniczą w niedzielnej Mszy św. oraz przystępują do Sakramentu Ołtarza. Dane, które podczas liczenia zbiera Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, choć fragmentaryczne, wskazują pewien trend. Jest nas coraz mniej w kościelnych ławach. Za każdym pustym miejscem w ławce stoi jakaś nieopowiedziana historia. O tych odejściach, których doświadczamy w naszych małżeństwach, rodzinach, wspólnotach i parafiach, chcemy rozmawiać i próbować je zrozumieć. Zapraszamy do lektury wywiadu z psycholog Magdaleną Chochlą na temat troski, którą budzą odchodzący od Kościoła bliscy. Statystyki ISKK nie oddają dynamiki wiary – o niej, o odejściach i powrotach do Boga pisze w swoim tekście ks. Aleksander Radecki.
Nie zapominamy o dramacie wielkiej powodzi, która niedawno dotknęła nasz region. O znaczeniu właściwie pojmowanej ochrony przeciwpowodziowej i retencji opowiada prof. Janusz Zaleski, wojewoda wrocławski w czasie Powodzi Tysiąclecia i inżynier odpowiedzialny za Program dla Odry. O gotyckich mostach, które ucierpiały w czasie ostatnich dramatycznych wydarzeń, pisze Paweł Skrzywanek.
Wyciszenie, które towarzyszy nam w listopadowe popołudnia, sprzyja odbudowie relacji z Bogiem oraz postawieniu sobie pytań o sprawy ostateczne. W tym kontekście proponujemy lekturę tekstów sióstr Marii i Małgorzaty Wanke.
W ostatnich miesiącach powrócił temat kanoniczności objawień w Medziugorie. Nad domniemanymi objawieniami i ich teologiczną treścią pochyla się Tomasz Trzeciak. Równolegle na naszej stronie internetowej publikujemy świadectwo z pielgrzymki do Bośni i Hercegowiny, którą odbył ks. Wacław Buryła.