Synodalny zespół parafialny to nie kolejna wspólnota
Wracamy do pracy, która zapowiada się pasjonująco – choć nie wiemy jak, bo
nie wyprzedzamy Ducha Świętego.
BP MACIEJ MAŁYGA
Wrocław
Modlitwa przed otwarciem synodu,
kościół pw. NMP na Piasku, Wrocław,
19 maja 2024 r.
FOT. MICHAŁ ŻÓŁKIEWSKI/NOWE ŻYCIE
Synod nie jest jedną z wielu ważnych spraw w diecezji i parafiach. On dzieje się na innym poziomie – to modlitewny namysł nad wszystkimi ważnymi sprawami. Zespół synodalny nie jest jedną ze wspólnot w parafii, nowym rodzajem kręgu biblijnego czy grupy uwielbienia. To platforma jednocząca różne wspólnoty, ruchy i jednostki z parafii. Ryzyko zamiany synodalnego zespołu parafialnego we wspólnotę typową dla ruchów czy grup modlitewnych jest duże. Będzie źle, gdy ktoś stwierdzi: „Jestem już we wspólnocie, nie muszę należeć do zespołu synodalnego”. Zespół bardziej przypomina radę parafialną – choć i dla niej nie jest żadną konkurencją, lecz wsparciem.
Pierwsze spotkanie zespołu
W wybranym dniu września spotyka się parafialny zespół synodalny. Układ znamy: dzielenie się słowem, adoracja i agapa. W trakcie tej ostatniej należy wypełnić „Deklarację uczestnika zespołu synodalnego” oraz zapoznać się z Regulaminem (szczególnie z art. 36–46) – instrukcją naszego działania.
Osiem znaków Jezusa
Podczas presynodu czytaliśmy Listy do siedmiu Kościołów Apokalipsy. Teraz czytamy fragmenty Ewangelii wg św. Jana o znakach Pana Jezusa. Pierwszym jest cud przemiany wody w wino, skąd pochodzi motto synodu: „Uczyńcie wszystko, co wam powie Syn” (por. J 2, 5). We wrześniu czytamy o drugim znaku: uzdrowieniu syna dworzanina (J 4, 46-54). Sekretariat opracował stosowne pomoce.
Działania dekanalnego zespołu wsparcia
We wrześniu działa dekanalny zespół wsparcia. Tworzą go ksiądz dziekan, wicedziekan i dekanalny ojciec duchowny oraz świeccy różnych parafii. Zadaniem zespołu jest organizacja październikowego dekanalnego spotkania wszystkich zespołów parafialnych. Ksiądz dziekan do 18 września przesyła do Sekretariatu Synodu informację o miejscu i czasie pierwszego, październikowego dekanalnego spotkania synodalnego, a także imię i nazwisko proponowanego katechisty. Katechiści mają spotkanie formacyjne dnia 23 września, w Sekretariacie Synodu.
Jest synteza
Powstała synteza, która zawiera owoce prac parafialnych i tematycznych zespołów presynodalnych. Wiemy, co w przestrzeniach komunii, formacji i misji jest już mocne, a co wymaga nawrócenia i odnowy. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto kocha Jezusowy Kościół na naszej ziemi.
KOMISJE SYNODALNE
Na podstawie syntezy Ksiądz Arcybiskup powołał pięć komisji synodalnych. Rozpoczną one prace dniem skupienia pod koniec września. Do 25 listopada opracują projekty dokumentów, które potem trafią do zespołów synodalnych.
Komisja 1: „Synodalna parafia misyjna”. Jej celem jest opracowanie sposobów przemiany życia i funkcjonowania parafii w nowy model synodalnej parafii misyjnej, w której współuczestniczą kapłani, osoby świeckie i konsekrowane. Komisja przygotuje koncepcje zaangażowania parafian w życie wspólnoty, wdrożenia rad duszpasterskich i ekonomicznych, metody wspólnotowego rozeznawania i współpracy w dekanacie. Przewodniczący: ks. Janusz Gorczyca, proboszcz parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu.
Komisja 2: „Misja współdzielona – formacja do posługi w Kościele”. Opracuje wizję formacji posługujących w Kościele, obejmującej wspólnie kapłanów, katechistów, animatorów małych grup i wspólnot, członków rad duszpasterskich i ekonomicznych, osób zaangażowanych w katechumenat parafialny i liturgię, liderów wspólnot, a także zorganizowanie diecezjalnego ośrodka formacji. Przewodniczący: bp Maciej Małyga.
Komisja 3: „Wspólna troska – finanse i administracja”. Uporządkuje struktury i finanse diecezji, by skutecznie służyły misji Kościoła. Przewodniczący: ks. Stanisław Stelmaszek, dyrektor wydziału finansowo-gospodarczego Kurii, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Siechnicach.
Komisja 4: „Christus vivit – wprowadzenie w chrześcijaństwo”. Przygotuje program katechumenatu parafialnego ochrzczonych (dzieci przed I Komunią św. i ich rodzice, młodzież przed bierzmowaniem, rodzice dzieci przed chrztem, narzeczeni przed małżeństwem). Opracuje program katechumenatu dorosłych i wesprze katechetów szkolnych. Przewodniczący: o. Oskar Maciaczyk OFM, rektor franciszkańskiego seminarium duchownego Prowincji św. Jadwigi.
Komisja 5: „Młode wino, nowe bukłaki – ewangelizacja i wspólnoty”. Obudzi „wyobraźnię misyjną” i opracuje nowe drogi ewangelizacji, w perspektywie Wielkiego Jubileuszu 2033. Zajmie się też rolą wspólnot w życiu diecezji. Przewodniczący: p. Tomasz Piechnik, odpowiedzialny za wspólnotę „Hallelu Jah”.