Coaching chrześcijański podróżą zmieniającą życie

Indywidualnie dobrany coaching chrześcijański pomaga odkryć i zwiększyć
swój potencjał, rozwiązać przejściowe kryzysy oraz osiągnąć cele. W tym procesie
istotną rolę odgrywa wiara i szacunek do wartości chrześcijańskich.

S. EWELINA ŁUCKA CHR

Szczecin

Coach pomaga klientowi odkryć rozwiązanie trudności
z różnych obszarów życia zgodne z wolą Boga

DEPOSITPHOTOS

Słowa św. Ireneusza z Lyonu: „Chwałą Boga jest człowiek żyjący”, przypominają nam o tym, że człowiek rozwijający się zgodnie z wolą Boga staje się uobecnieniem Bożej chwały w swojej społeczności. Wskazują one na jeszcze jedną głęboką prawdę: Bóg chce naszego rozwoju. Rozwija się cały człowiek: psychologicznie, intelektualnie, duchowo, fizycznie, materialnie i społecznie. Zmiany te są odpowiednie do wieku, ale rozwój powinien trwać przez całe życie. Chrześcijaństwo zawsze widziało potencjał rozwoju, pozostawiania za sobą tego, co nie prowadzi do Boga. Rozwój życia chrześcijańskiego oparty na przykazaniu miłości zobowiązuje do rozwoju w relacji z Bogiem, ze sobą i z innymi. Przez wieki chrześcijanie korzystali ze wskazówek i rad kierowników duchowych oraz książek o tematyce ascetycznej czy hagiografii. Metodą prób i błędów osiągali zamierzony rozwój w wielu dziedzinach życia.
Czym jest coaching chrześcijański?
Współczesnemu katolikowi z pomocą w rozwoju przychodzi coaching chrześcijański. To forma towarzyszenia w przezwyciężaniu przejściowych dysharmonii w różnych obszarach życia, rozwoju kompetencji oraz pomocy w wyznaczaniu realistycznych celów życiowych i wsparcia w ich osiąganiu, uzgodniona z wolą Boga. Metodologię pracy czerpie z nauk psychologicznych, zarządzania i innych nauk społecznych. Nad właściwym praktykowaniem tej formy wsparcia czuwają organizacje zrzeszające coachów i szkoły coachingu, np. International Coaching Federation (ICF) i European Mentoring and Coaching Council (EMCC) oraz polska Izba Coachingu. Coaching chrześcijański zyskał na popularności za sprawą książki dr. Gary’ego R. Collinsa Coaching w ujęciu chrześcijańskim. Zamień swój potencjał w rzeczywistość. Ta forma łączy w sobie profesjonalizm coachingu, wyrażający się w pracy zgodnej z kodeksem etyki ICF, z etyką chrześcijańską i szukaniem tego, gdzie Bóg chce, aby klient (zwany coachee) się znalazł.
Jak wygląda praca z coachem?
Do coacha zgłaszają się osoby nastawione na osiągnięcie konkretnego celu – to jedno z kryteriów, które ten bierze pod uwagę, rozpoczynając współpracę. Może to być zmiana pracy czy ustalenie na nowo hierarchii wartości i zadań wynikających z powołania np. matek wracających do pracy. Z coachingu korzystają też osoby spełnione zawodowo, szukające osobistej misji, a także wchodzące w samodzielne życie, chcące rozpoznać swoje wartości i wzmocnić poczucie samodzielności. Coach wspiera też rozwój bezpiecznych i wartościowych relacji, np. romantycznych, wzmacnia kobiety w ich tożsamości chrześcijańskiej, w relacji przyjaźni chrześcijańskiej czy wychodzeniu z samotności.
Początkowym zadaniem coacha jest pomoc w zweryfikowaniu wstępnego celu przez odpowiednio dobrane pytania i ćwiczenia. Gdy cel zostanie zweryfikowany przez klienta jako możliwy do osiągnięcia, rozpoczyna się zasadnicza część procesu.

Coachee wyznacza kierunek, w którym chce podążać, a coach poprzez aktywne słuchanie i zadawane pytania prowadzi go do odkrywania potencjałów, przeszkód i strategii. Klient planuje, jak chce wdrożyć zmianę, dzieli ją na etapy, zaś coach weryfikuje proces i czuwa nad nim, odpowiednio motywując klienta. Po osiągnięciu celu następuje rozwiązanie współpracy. Proces coachingowy zawsze dotyczy tylko jednego zakontraktowanego celu. Jeśli klient chce pracować nad osiągnięciem kolejnego, cały proces odpowiednio dostosowany rozpoczynany jest na nowo.
Zasady współpracy
W coachingu chrześcijańskim te poszczególne etapy procesu uzgadniane są według etyki życia chrześcijańskiego. Coach pomaga odkryć rozwiązanie zgodne z wolą Boga. Bardzo ważną rolę odgrywa partnerstwo, zaufanie i empatia oraz wiara coacha w możliwości klienta. Coach i coachee razem ustalają warunki współpracy – nazywa się to kontraktem współpracy. Opisuje on sposób pracy coacha oraz wartości, którymi chcą się kierować strony. Klient przez cały proces ma takie samo prawo głosu jak coach. To właśnie on jest osobą kierującą procesem coachingowym i biorącą odpowiedzialność za osiągnięcie zmiany. W sytuacji, gdyby coach dostrzegł przeszkody, które uniemożliwiałyby osiągnięcie celu przez klienta, informuje go o tym i proponuje współpracę z innym coachem lub jeśli przeszkoda dotyczy obszaru psychiki klienta, zaleca współpracę z psychoterapeutą. Coach w swej pracy nie zajmuje się leczeniem psychiki klienta, nie udziela porad psychologicznych, nie stosuje doradztwa. Coach chrześcijański nie ewangelizuje, nawet jeśli pracuje z klientem niewierzącym. Zasadniczą jego rolą jest motywowanie i pomoc w odkryciu nierozpoznanych potencjałów, a także wsparcie klienta, aby ten mógł osiągnąć cel.
Coaching chrześcijański jest coraz bardziej popularną metodą rozwoju. Katolicy chcą pracować z coachami żyjącymi takimi samymi wartościami jak oni. Mają wtedy pewność, że ich wartości chrześcijańskie będą uszanowane, a osiągnięty cel zgodny z Ewangelią i wolą Boga. Dzięki coachingowi poznajemy głębiej swoją chrześcijańską hierarchię wartości, lepiej rozumiemy, jak chcemy te wartości realizować, i sięgamy po bardzo konkretne sposoby działania. Coaching chrześcijański jest wspaniałą przygodą poznawania siebie, pomocą w życiu powołaniem, misją życiową i wartościami aktualnie kluczowymi.

s. Ewelina Łucka CHR – dyplomowany coach chrześcijański, absolwentka podyplomowych studiów w zakresie duchowości katolickiej na KUL.
Zainteresowanych czytelników zaprasza do umówienia się na bezpłatną sesję wstępną. www.przestrzendobra.com