Skauci Europy? Naprawdę warto

Skauting uczy dzieci samodzielności, odpowiedzialności, współpracy, kształtuje
charakter oraz wychowuje religijnie i patriotycznie. Zapewnia także doskonałą zabawę
i jest przygodą.

MAŁGORZATA WANKE-JAKUBOWSKA

Wrocław

Wielkie Harce Majowe Skautów Europy zgromadziły
blisko tysiąc harcerek z całej Polski. Łozisko, 2 V 2024 r.

MACIEJ RAJFUR/FOTO GOŚĆ

Rok szkolny już się skończył, rodzice dwoją się i troją, aby zapewnić swoim pociechom atrakcyjne, bezpieczne i niosące walory wychowawcze wakacje. Na początku lipca wszystko już pewnie jest zaplanowane i poza wspólnym dwu-, trzytygodniowym wyjazdem resztę wakacyjnego wypoczynku trzeba dzieciom jakoś zorganizować – zwłaszcza tym młodszym, których nie można zostawić bez opieki. Trzeba je więc wysłać na jakieś kolonie czy obozy, zapisać na półkolonie w mieście lub też – o ile jest taka możliwość – zaangażować do opieki babcie albo dziadków.
Dobrym pomysłem na wakacje – i nie tylko – jest harcerstwo, które funkcjonuje w Polsce w trzech głównych systemach organizacyjnych: Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Skautów Europy. Tę ostatnią formację znam najlepiej, ponieważ czworo z piątki moich wnuków przez kilka lat do niej należało, a najmłodszy, dwunastoletni Wojtek, wciąż jest harcerzem i bardzo to sobie chwali – zarówno zbiórki w ciągu roku, jak i wyjazdy na letnie obozy, jesienne zgrupowania czy kilkudniowe zimowiska. Ponadto w parafii św. Faustyny, do której należę, od wielu lat działa 2. Gromada Wrocławska Skautów Europy, zrzeszająca dziewczynki w wieku od 9 do 12 lat. Miałam więc okazję bliżej poznać zasady działania i metody wychowawcze tej organizacji, zarówno obserwując doświadczenia moich wnuków, jak i w kościele.
„Uważam, że skauting ma bardzo przemyślaną koncepcję wychowawczo-religijną, mocno zakorzenioną w wierze katolickiej.

Podoba mi się to, że jego ideą jest wychowywanie młodych przez młodych i ścisła współpraca z rodzicami. Wszystkie działania, zdobywanie kolejnych stopni czy sprawności jest dostosowane do wieku. Od małego dzieci są uczone właściwych postaw, a także patriotyzmu” – ocenia ks. Mariusz Sobkowiak, Krajowy Duszpasterz Skautów Europy, który był przez pięć lat wikarym w mojej parafii. Właśnie wtedy, jako opiekun Gromady, zaangażował się w skauting i był pod jego dużym wrażeniem.
Rodzice uważają, że skauting daje im bardzo ważne wsparcie w wychowaniu dzieci – uczy je samodzielności i odpowiedzialności w gronie rówieśników pochodzących z rodzin wyznających te same wartości. Zabawa i przygoda połączona jest z realizacją wyznaczonych zadań, dzieci ćwiczą się we współpracy, mobilizują do wysiłku. Skauci na obozie sami przygotowują sobie posiłki, dbają o porządek w namiotach, dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu i każdy dzień zaczynają Mszą św. Wspólne czytanie Pisma Świętego jest okazją do poruszania kwestii wiary i zasad dobrego zachowania.
Skauting daje każdemu możliwość osobistego rozwoju w pięciu dziedzinach: zdrowie i sprawność fizyczna, zmysł praktyczny, kształcenie charakteru, zmysł służby, życie religijne. Istotnym elementem jest także akcentowanie ważnych wydarzeń historycznych – Święta Niepodległości czy Dnia Papieskiego, którym towarzyszą specjalne zbiórki.
Jeśli rodzice chcą zapewnić dzieciom wspaniałą przygodę i równocześnie dobre wychowanie, zachęcam, by zapisali je do Skautów Europy. Naprawdę warto.