MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Wrocławskie Potańcówki

Miejskie zabawy taneczne – Wrocławskie Potańcówki – to wydarzenia
międzypokoleniowe, inkluzywne, dla wszystkich. Nadchodzi kolejny sezon wspólnej
zabawy przy muzyce. Tym razem nie tylko na pl. Wolności. Wydarzenia koordynuje
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

BEATA NAWROTKIEWICZ

WCRS

We Wrocławskich Potańcówkach może wziąć udział każdy, bez względu
na umiejętności taneczne czy wiek

FOT. ARCHIGLASS

Wrocławskie Potańcówki zagościły na dobre w kalendarzu wydarzeń miejskich, jako cyklicznych spotkań w centrum miasta, których celem jest nie tylko dobra zabawa, lecz także – co nie mniej ważne – nawiązywanie dobrych relacji czy to przez poznanie nowych osób, czy przez odnowienie znajomości. Popularność potańcówek wynika z kilku powodów. Po pierwsze, miejsce – zazwyczaj jest to przestrzeń w centrum miasta, gdzie łatwo dostać się komunikacją miejską, rowerem lub hulajnogą, a także samochodem. Po drugie, potańcówki są bezpłatne, dostępne dla wszystkich osób, które respektują zapisy regulaminu. Dzięki otwartości na wszystkich uczestników nie brakuje tu dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnościami; przeplatają się języki i umiejętności taneczne.
Dwie potańcówki specjalne
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, potańcówkowy sezon rozpocznie zabawa podczas Dni Odry. Wszyscy, którzy nie mogą się już doczekać zabaw na świeżym powietrzu, są zaproszeni na Tańce nad Odrą, które odbędą się w piątkowy wieczór (24 maja) w Porcie Węglowym Beach Bar. To otwarte w ubiegłym sezonie letnim miejsce spotkań pod chmurką leży tuż nad rzeką (a właściwie nad dwoma, bo tuż przy ujściu Oławy do Odry). Oprócz parkietu i doborowej muzyki czekać będzie strefa relaksu i beachbarowa gastronomia.

Wspólną zabawą taneczną uświetnimy także obchody 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich (MKL), które jest oddziałem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Dzięki współpracy MKL oraz Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego powstała idea Potańcówki na Dziedzińcu Ossolineum. Dziedziniec jest niezwykle urokliwym miejscem w centrum miasta, często odwiedzanym przez wycieczki, o którym wciąż niewiele wiedzą wrocławianki i wrocławianie. Potańcówka na Dziedzińcu to muzyczno-taneczna podróż przez historię – nie zabraknie muzycznych niespodzianek, przy których dobra zabawa jest bardzo wskazana.
Wielki parkiet pod gwiazdami – pl. Wolności
Miejscem, które kojarzy się z Wrocławskimi Potańcówkami, jest pl. Wolności pod Narodowym Forum Muzyki (NFM). Położona w centrum miasta płaska przestrzeń stanowi wygodny parkiet niezależnie od tego, czy uczestnicy preferują tańce solo, w parze czy grupowe. Każda z potańcówek ma muzyczny motyw przewodni – jest on na tyle ogólny, by można było się bawić przy muzyce z różnych stron świata, gatunków i czasów. W pierwszej godzinie zabawy prowadzone są krótkie warsztaty taneczne, by rozruszać i wprowadzić osoby obecne na pl. Wolności w taneczny klimat i wspólną zabawę, która najczęściej rozpoczyna się zaraz po tym, jak słońce zaczyna chylić się ku zachodowi.

Parkiet na pl. Wolności to doskonałe miejsce na tańce solo, w parze
czy grupowe przy muzyce z różnych gatunków, stron świata i czasów

FOT. ARCHIGLASS

Tegoroczny sezon na Wrocławskie Potańcówki na pl. Wolności roz- pocznie się 22 czerwca, tuż przed Świętem Wrocławia. „Domówka pod gwiazdami” – nazwa tej potańcówki jest nieprzypadkowa. Skoro Wrocław jest dla osób uczestniczących w tym tanecznym wydarzeniu domem, to potańcówka jest właściwie… domówką. W sumie zaplanowanych zostało sześć imprez na pl. Wolności, które umilą letnie spotkania w sercu miasta.
Plac Wolności jest przestrzenią dostępną, pozbawioną barier architektonicznych. Przy współpracy z Biurem bez Barier dla osób z niepełnosprawnościami przygotowana została specjalna strefa z ławkami, na których można wygodnie odpocząć.
Wokół tanecznego parkietu ustawionych zostanie tradycyjnie już kilka punktów. Na stoisku wrocławskiego MPWiK można będzie poczęstować się bezpłatną wodą z dodatkami – jest to część kampanii #PijKranówkę. Dzięki obecnym na miejscu foodtruckom będzie można uzupełnić spalone kalorie, a strefa relaksu z leżakami umożliwi wygodny odpoczynek.
We Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego bardzo lubimy potańcówkowy klimat – ludzie uśmiechają się do siebie, witają dawno niewidzianych znajomych, tańczą całymi godzinami. Mamy też wiernych fanów i fanki, którzy trochę zza barierek obserwują całe wydarzenie, ale profesjonalny DJ, który serwuje muzyczne specjały, przekonuje do nich także nieprzekonanych.

HARMONOGRAM POTAŃCÓWEK W 2024 ROKU

▸ 24 maja (piątek), godz. 18–23, Tańce nad Odrą w Porcie Węglowym (wydarzenie w ramach Dni Odry)
▸ 8 czerwca (sobota), godz. 17–22, Potańcówka na Dziedzińcu Ossolineum (wydarzenie w ramach obchodów 200. rocznicy powstania Muzeum Książąt Lubomirskich)
▸ 22 czerwca (sobota), godz. 18–23, Wrocławska Potańcówka – Domówka pod gwiazdami – pl. Wolności (pod NFM)
▸ 6 lipca (sobota), godz. 18–23, Wrocławska Potańcówka – Gorące latino – pl. Wolności (pod NFM)
▸ 20 lipca (sobota), godz. 18–23, Wrocławska Potańcówka – Muzyka filmowa – pl. Wolności (pod NFM)
▸ 3 sierpnia (sobota), godz. 18–23, Wrocławska Potańcówka – Weselne klimaty – pl. Wolności (pod NFM)
▸ 24 sierpnia (sobota), godz. 18–23, Wrocławska Potańcówka – W rytmie disco – pl. Wolności (pod NFM)
▸ 7 września (sobota), godz. 18–23, Wrocławska Potańcówka – Niech żyje bal! – pl. Wolności (pod NFM)

PROF. DR HAB. JOANNA RYMASZEWSKA