Połączyli psychologię z duchowością

Duchowi synowie bł. Franciszka Jordana prowadzą Salwatoriański Ośrodek
Terapeutyczny, który umiejętnie łączy duchowość z psychologią.

DORIAN KUC SDS

Bagno

SOTer udziela wsparcia psychologicznego
zarówno przez prowadzenie psychoterapii,
jak i przewodnictwo duchowe

FOT. DORIAN KUC SDS

W gąszczu życiowych zawirowań i codziennych wyzwań niekiedy potrzebujemy miejsca, gdzie możemy się zatrzymać, odetchnąć głęboko i poszukać wsparcia. Współcześnie mamy mnóstwo sposobów na oderwanie się od rzeczywistości, ale nie wszystkie z nich są korzystne dla naszego samopoczucia i rozwoju.

SZACUJE SIĘ, ŻE W POLSCE NA DEPRESJĘ CHORUJE PONAD 1 MLN OSÓB, A NA PRZEWLEKŁY STRES – AŻ 4 MLN.

W obliczu zmagania się z trudnościami różnej natury coraz więcej osób poszukuje pomocy u specjalistów – psychologów czy terapeutów.
Salwatoriański charyzmat
Przystanią dla zdrowia psychicznego stał się założony przez duchowych synów bł. Franciszka Jordana Salwatoriański Ośrodek Terapeutyczny (SOTer). Do powstawania takich miejsc inspiruje charyzmat zakonny Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, wynikający z uniwersalizmu i troski o zbawienie wszystkich ludzi poprzez poznanie Chrystusa. Pochodzi on od samego Pana Jezusa, który mówił: „A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa” (J 17, 3). To przesłanie stanowi podstawę nieustannego dążenia do niesienia Bożej miłości każdemu człowiekowi. W salwatoriańskim życiu realizację tego zadania odnajdujemy w apostolatach młodzieżowych, powołaniowych, misyjnych, medialnych i wielu innych. Wśród tych dzieł swoje miejsce znajduje SOTer.
Pomoc dla duchownych i świeckich
Salwatoriański Ośrodek Terapeutyczny rozpoczął działalność w 2009 r. Od początku jego priorytetem było udzielanie wsparcia psychologicznego na różnych płaszczyznach. Do kluczowych elementów pracy terapeutycznej w SOTer należy łączenie aspektów duchowych i psychologicznych. Dlatego też, oprócz terapii indywidualnej i grupowej, ośrodek proponuje przewodnictwo duchowe, które pomaga pacjentom w powrocie do pełnej równowagi życiowej. Istotne jest ugruntowanie relacji z Bogiem, ponieważ stanowi ona nieodzowny element rozwoju duchowego.
Drzwi ośrodka terapeutycznego są otwarte dla wszystkich ludzi dorosłych – duchownych i świeckich. Pomoc obejmuje terapie oraz badania psychologiczne. Coraz częściej pacjentami są osoby cierpiące z powodu długotrwałego stresu, wypalenia zawodowego czy rozmaitych chorób o podłożu psychicznym, takich jak depresja czy schizofrenia. Pomaga się również osobom borykającym się z lękami i fobiami.

Wykwalifikowana kadra
W Salwatoriańskim Ośrodku Terapeutycznym w Krakowie terapie i konsultacje prowadzone są przez ks. Tomasza Łosiewicza SDS – psychoterapeutę z certyfikatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Jest on absolwentem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie oraz Szkoły Psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, dzięki czemu pacjenci trafiają w ręce wykwalifikowanego i doświadczonego terapeuty.
Obok duchownych psychologów niezwykle ważni w funkcjonowaniu ośrodka są również świeccy, którzy wnoszą swoje cenne doświadczenie i psychologiczną wiedzę. Nawiązując współpracę z różnymi specjalistami, ośrodek stara się zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami i uwzględniać różnorodne potrzeby i konteksty życiowe. Wśród tych specjalistów można wyróżnić przede wszystkim psychologów, psychiatrów, psychoterapeutów oraz pedagogów. Salwatorianie przywiązują wagę do równoprawnej współpracy duchownych i świeckich, której celem jest wspólne dążenie do dobra pacjentów oraz wspieranie ich na drodze do pełnego zdrowia.
Zmiana sposobu myślenia
„Jesteś nienormalna, że chodzisz do psychologa?”, „Kiedyś nie było takich problemów” – takie komentarze można było usłyszeć w niejednym polskim domu. Dawniej o wizytach u psychologa mówiono z niechęcią. Ludzie unikali przyznawania się do potrzeby pomocy, ponieważ obawiali się stygmatyzacji, często ze strony najbliższych. Jednak dzisiaj to się zmienia, a świadomość na temat zdrowia psychicznego wzrasta z każdym rokiem. Wizyta u specjalisty traktowana jest już nie jako oznaka słabości, ale jako wyraz walki o siebie.
Źródło siły
W duchu swojego założyciela, bł. Franciszka Jordana, salwatorianie nieustannie realizują misję głoszenia Chrystusa wszystkim ludziom, kładąc nacisk na osobisty kontakt z drugim człowiekiem, ponieważ każdy jest warty tego, aby poświęcić mu czas i wysiłek. Poprzez SOTer oraz inne inicjatywy chcą prowadzić ludzi do Chrystusa. Wierzą, że właśnie w Bożej miłości znajdujemy siłę, aby walczyć nie tylko o siebie, lecz także o innych, czyniąc wszystko ad maiorem Dei gloriam et salutem animarum – na większą chwałę Boga i dla zbawienia dusz.

W Polsce na depresję cierpi 1,2 mln osób (dane NFZ z 2021 r.; nfz.gov.pl). Ponad 4 mln Polaków cierpi na przewlekły stres (badania EZOP; ezop.edu.pl).