(Nie)zapomniane podróże. Dzień Pamięci Ofiar Sowieckich Deportacji

W tym roku obchodzony po raz drugi będzie Dzień Pamięci o Ofiarach Sowieckich Deportacji, ustanowiony w 2023 roku przez Parlament Europejski. Wrocławskie uroczystości odbędą dzień wcześniej (13 czerwca) na wystawie „Golgota Wschodu” przy ul. Wittiga i będą miały charakter muzyczno-literacki, składając się z dwóch części: minirecitalu utworów Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Szymona Podwina i spotkania z Małgorzatą Szumską, pisarką i podróżniczką, wnuczką zesłańców na Sybir.

Jacek Kaczmarski w swojej piosence śpiewał o deportowanych Tatarach krymskich, Bałtach, Polakach, i mówił, że tylko ofiary się nie mylą. 14 czerwca od zeszłego roku jest dniem pamięci o tragicznych wydarzeniach i przypomnieniem o cierpieniu oraz bohaterstwie wielu niewinnych ludzi. Tego dnia w roku 1941 rozpoczęła się czwarta fala wywózek na Syberię Polaków z terenów wschodnich II RP zajętych przez Związek Sowiecki, ale pierwsza, która na masową skalę objęła także Litwinów, Estończyków i Łotyszy.

Upamiętnienie ofiar sowieckich deportacji odbędzie się w wyjątkowym miejscu – na wystawie Golgota Wschodu we Wrocławiu, którą prowadzi Centrum Historii Zajezdnia i która poświęcona jest pamięci zesłańców.

Program obchodów (czwartek 13 czerwca 2024 r.):

Część I godz. 17:30 – minirecital utworów Jacka Kaczmarskiego z Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Szymona Podwina.

Część II godz. 18:00 – spotkanie autorskie z Małgorzatą Szumską, autorką książki „Zielona Sukienka”. Małgorzata Szumska jest aktorką, przewodniczką, podróżniczką, współwłaścicielką Kopalni Złota w Złotym Stoku, ale przede wszystkim wnuczką Sybiraków. Sama wyruszyła w podróż na Syberię śladami dziadków. Historię swojej rodziny opisała w książce „Zielona Sukienka”.

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy przez link: www.zajezdnia.link/dzien-pamieci

Zapraszamy!

Czwartek 13 czerwca 2024 r., godz. 17:30
Wystawa „Golgota Wschodu”, Wrocław, ul. Wittiga 10.

Kontakt dla mediów:
Adam Pacześniak, tel. +48 534 449 725, adam.paczesniak@zajezdnia.org