Warto…


przeczytać

Duszy szeptane tajemnice

W 1922 r. Janusz Korczak opublikował niezwykłe, przekraczające swoje czasy, dzieło. Po przeszło stu latach Wydawnictwo Więź zdecydowało się wznowić Sam na sam z Bogiem. Modlitwy tych, którzy się nie modlą (Warszawa 2023). Książka powala na kolana. Dosłownie. Człowiek ma natychmiastową potrzebę, by dołączyć do modlitwy z niemodlącymi. Wybitne studium duchowości. Poezja prozy. Liryka tkliwa. Gra na wszystkich możliwych strunach, przez wszystkie gamy. Wielka skala emocji. Od bluźnierczej szczerości przez infantylne pytania po filozoficzne tezy. Modlą się: smutek, niemoc, skarga, bunt; modlą się stany zadumy czy pojednania; modlą się także osoby: prostytutka, dziecko, matka, starzec, uczony czy artysta. Każdy w swojej estetyce, w swoim rytmie, w swojej wrażliwości. Autor nie uznaje cenzury. Modlitwy są obrazoburczo szczere. Świdrują do trzewi. Korczak jest rzecznikiem każdego z nas. Jest wyrazicielem naszych lęków, pytań, obaw i zwątpień, ale też naszej glorii. Każdy znajdzie towarzysza swej modlitwy. „Nawet Tobie, Boże, boję się zaufać, bo odbierasz matkom dzieci […] Powiedz czemu tak czynisz?” – zapytuje matka. „Ładna jestem – prawda? Chciałabym wiedzieć, dlaczego tworzysz brzydkich ludzi?” – rozmawia z Bogiem prostytutka. „A we mnie ani pokory, ani uwielbienia” – modli się bunt. „Dzięki Ci, Stwórco, że stworzyłeś świnię i słonia z długim nosem […] za to, że dziewczyna ma piersi […], że dałeś Myśl kamieniom, morzu, ludziom” – wygłasza peany artysta. To tylko kilka detali z Korczakowej konstrukcji. W każdej modlitwie zawarta jest jakaś odwieczna prawda o człowieku i Jego potrzebie poszukiwania głębokich relacji z Bogiem. Bohaterowie Korczaka szukają bardzo rzetelnie i uczciwie. Nie poprzestają tylko na wyuczonym paciorku. Odkrycie siebie wśród modlących niemodlących będzie dla każdego Czytelnika inspirującym wstrząsem. Polecam!

AGNIESZKA BOKRZYCKA


obejrzeć

Granica między dobrem a złem

Rutyna małżeńskiego życia, dzieci, ogród, dom – wszystko byłoby normalnie, gdyby nie czas i miejsce akcji. Rudolf Höss – główny bohater filmu Strefa interesów w reżyserii Jonathana Glazera – jest byłym komendantem obozu Auschwitz-Birkenau, odpowiedzialnym za przebudowę krematoriów na bardziej ekonomiczne, i mieszka wraz z rodziną po drugiej stronie muru obozu. Strefa interesów to film, który pokazuje nazistowskich oprawców z całkiem innego punktu widzenia. Przez wielu reżyserów zapraszani byliśmy za obozowe mury. Towarzysząc więźniom, przemierzaliśmy najbardziej przerażające miejsca i oglądaliśmy sceny pełne wynaturzenia i okrucieństwa. Jonathan Glazer prezentuje w swoim filmie zupełnie inną perspektywę, która nie przychodzi do głowy, gdy myślimy o miejscach kaźni. Jest ona dużo bardziej oderwana od rzeczywistości obozowej. Może właśnie dlatego, że jest spokojna i codzienna. Zadajemy sobie pytanie: Jak to możliwe? Dlaczego spacer po ogrodzie rodziny Hössów kończy się przy murze, gdzie widać dobrze znany drut kolczasty i zarys obozowych pomieszczeń? Jak można połączyć życie rodzinne i pracę w takim miejscu? Sielanka kończy się, gdy Höss musi wyjechać. Żona nie chce opuścić miejsca, gdzie czuje się dobrze. Konflikt w rodzinie jest kuriozalny, szczególnie gdy widzimy drugą stronę tej rzeczywistości. Nasuwają się głębokie i przejmujące refleksje, a także najważniejsze pytania: Jak blisko ze sobą mogą współistnieć dobro i zło? Gdzie znajduje się granica pomiędzy moralnością i jej brakiem? Skąd tak naprawdę bierze się tak głębokie zamrożenie ludzkich uczuć? Zapraszam do chwili zadumy i kontynuowania tegorocznej oscarowej podróży.

MICHAŁ ŻÓŁKIEWSKI

Pałac Brunów

Zamek Karpniki


zwiedzić

Wypoczynek #pokrólewsku

Zamki i pałace królują na Dolnym Śląsku – jest ich tutaj najwięcej w całej Polsce i potrzeba sporo czasu, by odkryć tajemnice oraz ciekawostki każdego z nich. Jednak czymże byłoby zwiedzanie bez odpoczynku i regeneracji? Atrakcyjna oferta hotelowa i SPA pozwoli Ci wypocząć #pokrólewsku.
Dwadzieścia definicji luksusu i spokoju – oto nagrodzony na międzynarodowej gali innowacji Zamek Karpniki, ze średniowieczną fosą, wieżą strzegącą wejścia, labiryntem korytarzy i schodów oraz zamkowymi komnatami. Dodatkowo na terenie zamku można skorzystać z oferty SPA&Wellness, stanowiącej harmonijne połączenie nowoczesności i dawnej historycznej atmosfery.
Doskonale można wypocząć również w Pałacu Brunów, który został wybrany hotelem roku 2012. Jest to zabytkowy kompleks składający się z trzech budowli, otoczonych parkiem i ogrodem. Warto wspomnieć, że restauracja w tym obiekcie została uwzględniona w przewodniku „Gault&Millau”, znanym i cenionym w środowisku kulinarnym. Pokoje podzielone są tutaj na standard i premium. W sumie 145 miejsc noclegowych pozwala pomieścić sporo gości, a co za tym idzie, dostępna jest również oferta weselna – w dobrym stylu.
Jeśli szukasz ucieczki od przytłaczającego miejskiego zgiełku, to Pałac Lubiechowa jest idealnym miejscem na znalezienie wytchnienia.

Obiekt położony jest przy starym, wyjątkowo pięknym parku w stylu angielskim, we wsi liczącej niespełna 500 mieszkańców. Dodatkowym atutem są sale VIP z indywidualną obsługą. Można tu poczuć się naprawdę wyjątkowo.
Chcesz poczuć się jak szlachcianka bądź jak szlachcic? Pałac w Staniszowie to urokliwa, późnobarokowa budowla z końca XVIII w. Historyczny charakter wnętrz tworzy niezwykły klimat dawnej siedziby arystokratycznej. Pałac umiejscowiony jest niedaleko Karpacza i Szklarskiej Poręby, więc stanowi doskonały punkt wypadowy na odkrywanie Dolnego Śląska w jego pełnej okazałości.
Jeśli szukamy klimatycznego i wyjątkowego pobytu, warto zatrzymać się w Pałacu Gruszów. Jest to miejsce dla ludzi ceniących spokój i ciszę, a także zabytkowe wnętrza. Wyjątkowe zarządzanie obiektem sprawi, że zaznasz rodzinnej atmosfery tego miejsca i poczujesz się jak długo wyczekiwany gość.
Piękne i ekskluzywne miejsca wypoczynkowe z duszą, pamiętające dawne dzieje, sprawią, że poczucie komfortu nabierze zupełnie nowego znaczenia. Korzystajmy więc z relaksu #pokrólewsku, właśnie na Dolnym Śląsku!

umwdKATARZYNA SZAJDA
MATERIAŁ PRZYGOTOWANY
PRZEZ WYDZIAŁ PROMOCJI
WOJEWÓDZTWA