Noc Muzeów w Centrum Historii Zajezdnia, 18 maja 2024

Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska  184

W Centrum Historii Zajezdnia do dyspozycji zwiedzających oddajemy przejazdy zabytkowym „Ogórkiem”, wystawy czasowe oraz wystawę główną „Wrocław 1945-2016” wraz z kartami edukacyjnymi. Przypominamy także o naszej karcie zabaw, która służy również do kolekcjonowania naklejek z kolejnych eventów. Za rozwiązanie wszystkich zadań i zebranie naklejek czeka nagroda!

Nasza ekspozycja stała to scenograficzna podróż przez powojenny Wrocław, wyjaśnienie jego losów, przypomnienie ważnych dla historii kamieni milowych, takich jak deportacja, strajk solidarnościowy z robotnikami Wybrzeża w sierpniu 1980 roku czy powódź w lipcu 1997 roku.

Dodatkowo w Centrum Historii Zajezdnia dostępna jest wystawa czasowa Magical Dreams zawierająca ok. 100 obrazów i rzeźb współczesnych artystów. Jest to kolejna edycja z dziełami nurtu realizmu magicznego wykonanymi przez twórców z Polski i świata. Na parkingu przed stanie Centrum Historii Zajezdnia Escapetruck, który ma uwrażliwić na kwestię handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego. Gra edukacyjna Escapetruck będzie dostępna w godz. 11:00–23:59 (ostatnie wejście o godz. 23:00).

O godz. 16:00 zapraszamy na występ NFM Orkiestry Leopoldinum w ramach 15. Leo Festiwalu inspirowany książką „Bieguni” Olgi Tokarczuk. Jest to element szerszego konceptu, gdzie orkiestra opuszcza mury NFM, aby poprzez występy uliczne dotrzeć do szerszego grona odbiorców ze swoimi kompozycjami.

Przez cały czas trwania wydarzenia będą odbywać się przejazdy Jelczem 043, czyli tzw. popularnym „Ogórkiem”. Autobus będzie kursował na trasie od Centrum Historii Zajezdnia do sanktuarium Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga. Odjazdy sprzed Centrum Historii Zajezdnia o godz.: 12:00, 14:30, 16:30 i 19:15.

Wystawa Golgota Wschodu, Wrocław, ul. Wittiga 10

Czyje nazwisko nosi syberyjskie pasmo górskie? Kto był nazywany królem Syberii? Na te i wiele innych pytań będą mogli poznać odpowiedź najmłodsi, biorąc udział wraz z naszymi edukatorami w grze „Badacze Syberyjskich Tajemnic”. Ich zadaniem, jako małych odkrywców, będzie poznanie tożsamości wybitnych Polaków, których ślady są obecne na Syberii po dziś dzień.

Opowieść, światło, dźwięk i ruch to elementy, za sprawą których wystawa tej wyjątkowej nocy ożyje i pozostawi niezapomniane wrażenia. Podczas specjalnego oprowadzania z przewodnikiem przygotowanego dla dorosłych na własnej skórze będzie można doświadczyć historii, o której kazano milczeć przez ponad 40 lat!

Harmonogram wydarzeń:

  • 16:00–23:59 wstęp wolny (zwiedzanie indywidualne).
  • 16:00–17:00 gra edukacyjna dla najmłodszych (6–12 lat) „Badacze Syberyjskich Tajemnic”, obowiązują zapisy poprzez zgłoszenie na adres e-mail golgota@zajezdnia.org.
  • Potkanie ze świadkiem historii, który opowie o swoich losach związanych ze zsyłką, o godz. 18:00.
  • „Motyw Sybiru w malarstwie polskim” – wykład Juliusza Woźnego, historyka sztuki i dziennikarza o godz. 19:00.
  • Tematyczne zwiedzanie z przewodnikiem, wejścia o godz. 17:00, 20:00 i 22:00.

Przez cały czas trwania wydarzenia będą odbywać się przejazdy Jelczem 043, czyli tzw. popularnym „Ogórkiem”. Autobus będzie kursował na trasie od sanktuarium Golgoty Wschodu do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Odjazdy o godz.: 13:15, 18:30 i 20:30.

Więcej informacji na zajezdnia.org i zajezdnia.org/golgota-wschodu.

Zapraszamy!

Kontakt dla mediów: Adam Pacześniak, tel. +48 534 449 725, adam.paczesniak@zajezdnia.org.