Sądzisz, że Ołbin nie ma przed Tobą tajemnic? Odkryj go na nowo śladem Edyty Stein

Nie trzeba dalekich podróży, by odkryć nowe miejsca. W znanym od wielu lat mieście, a nawet najbliższej dzielnicy można ujrzeć ślady pozostawione przez wielką historię, wybitne jednostki oraz kolejne pokolenia mieszkańców i mieszkanek różnych kultur, języków i wyznań.

Kwietniowa pogoda zachęca do odwiedzenia pobliskiego parku lub spaceru nad Odrą. Więcej czasu w plenerze sprzyja również obserwacji i refleksji nad historią codziennie mijanych miejsc. Jak wyglądała ta okolica 100 lat temu? Kto tu spędzał wolny czas? O czym rozmawiali? Jakie melodie im towarzyszyły? Niebawem będzie szansa, by choć częściowo doświadczyć atmosfery dawno minionych lat.

Muzyczny spacer po Ołbinie. Śladem Edyty Stein

Wszyscy, którzy postanowili spędzić majówkę w mieście, mają okazję rozpocząć weekend od zgłębienia tajemnic Ołbina. W sobotnie przedpołudnie 27 kwietnia znany historyk i lokalny pasjonat Łukasz Migniewicz pokaże bardziej i mniej znane zabytkowe kamienice wraz z charakterystycznymi podwórkami, ślady obecności różnych narodowości, miejsca pamięci ważne dla tożsamości dzielnicy, a także te, których już dziś nie ma i nie pozostał po nich nawet ślad.

O wrażenia estetyczne i jeszcze głębsze zanurzenie w lokalnym kolorycie zadbają muzycy zespołu o!drakapela, którzy przedstawiają się takimi słowami:

Zespół wrocławski, a właściwie ołbiński, do szpiku kości. Gramy trochę ludowo, trochę miejsko, a na pewno nadodrzańsko. Nasz repertuar to piosenki podwórkowe, oberki, polki i inne ludowe perełki, którymi rozkręciliśmy niejedną potańcówkę. Spotkacie nas w podwórkach, knajpkach, na ulicznych pograjkach i wrocławskich tramwajach modrych.

Spacer rozpocznie się o godzinie 11:00 na wzgórzu w Parku Stanisława Tołpy, a zakończy się w Domu Edyty Stein, w którego wnętrzu czekać będą tradycyjne przekąski kuchni żydowskiej. Chętni będą mogli również obejrzeć muzealne pokoje stale otwarte dla zwiedzających.

Spacerujący odwiedzą najbardziej znane miejsca Ołbina ale i te mniej oczywiste lokalizacje. Punktem odniesienia i myślą przewodnią będą czasy i osoba Edyty Stein.

Po Ołbinie Edyty Stein

Muzyczny spacer po Ołbinie to nie jednorazowa inicjatywa, ale inauguracja sezonu sprzyjającego kulturoznawczym przechadzkom oraz projektu Śladem Edyty Stein. W jego ramach Centrum Historii Zajezdnia wraz z Towarzystwem im. Edyty Stein zachęca do odkrywania na nowo stolicy Dolnego Śląska (a w dalszej perspektywie również Gliwic, Lublińca oraz Dusznik-Zdroju), podążając śladami patronki Europy.

W obrębie osiedla Ołbin znajduje się kilkanaście lokalizacji związanych bezpośrednio z Edytą Stein i jej rodziną. Gdy spojrzy się szerzej na Ołbin z Nadodrzem, będzie można odnaleźć aż 5 miejsc, w których urodzona w 1891 r. filozofka kolejno zamieszkiwała z rodziną. To właśnie na tym obszarze – w dzielnicy mocno uprzemysłowionej i bliskiej transportu kolejowego, rodzina Steinów ulokowała swój drzewny biznes (2 lokalizacje składów to dzisiejsze ul. Kurkowa 12 i Jedności Narodowej 151). Oczywiście centralnym z punktu widzenia widocznych śladów życia tej rodziny żydowskiej jest miejsce przy ul. Nowowiejskiej 38. Przed rodzinnym domem Steinów znajduje się zainstalowany jako pierwszy we Wrocławiu poświęcony jej Stolperstein (z niem.: kamień, o który się potyka – kamień pamięci o ofiarach Shoah). Zresztą cały dom, znany dziś jako Dom Edyty Stein, to pamiątka życia i tragicznych losów całej rodziny Steinów, z których część zginęła w obozach zagłady na terenie nazistowskich Niemiec. Ta część historii jest upamiętniona na korytarzu wejściowym do Domu umieszczonymi tam kamieniami pamięci (Stein – niem. kamień; tu też nawiązanie do żydowskiej tradycji umieszczania kamieni na miejscu pochówku). Na Ołbinie leży też budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Danuty Siedzikówny „Inki”, dawnej Victoriaschule (gimnazjum dla dziewcząt im. Wiktorii), w której Edyta Stein w 1911 r. zdawała maturę, a parę lat później przez niedługi czas sama uczyła tam dziewczęta.

Nie tylko Ołbin – Wrocław Edyty Stein

W całym Wrocławiu znajduje się kilkadziesiąt miejsc związanych z postacią Patronki roku 2022. Zwiedzając je, pieszo, rowerowo czy tramwajem (jeden z wrocławskich tramwaj nosi jej imię) odbyć można podróż nie tylko po najciekawszych miejscach stolicy Dolnego Śląska, ale i podróż w czasie, odkrywając miejsca pamięci oraz te, o których pamięć nie przetrwała. Ale opowieść o tym będziemy snuć przy okazji innego spaceru w przyszłości.

Na wydarzenia o tym charakterze, których myślą przewodnią jest podążanie „Śladem Edyty Stein”, zaprasza od czasu do czasu wrocławski Dom Edyty Stein, ale też Centrum Historii Zajezdnia czy wrocławscy przewodnicy miejscy.

Zamieszczona tu mapka pozwoli jednak indywidualnie odwiedzić ciekawe miejsca Ołbina, w tym te związane z najbardziej znaną członkinią rodu Steinów.

TERMIN: sobota 27 kwietnia o godz. 11:00.
MIEJSCE STARTU: Europejski Krzyż Pokoju (skwer u zbiegu ul. B. Prusa i ul. kard. S. Wyszyńskiego)
Dodatkowe informacje w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/428327179891902
WSTĘP WOLNY!