Zaproszenie na wernisaż wystawy „Orędownik pojednania”

Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – to najpopularniejsze tłumaczenie fragmentu Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, którego autorem był arcybiskup Bolesław Kominek, późniejszy metropolita wrocławski i kardynał.

Orędzie, pod którym podpisało się trzydziestu sześciu polskich biskupów, stało się symbolem pojednania nie tylko polsko-niemieckiego pogranicza. Bolesław Kominek zaproponował nowy model pojednania, stanowiący inspirację do zmiany sposobu myślenia i podejścia do dialogu. Dzięki temu słowa arcybiskupa Kominka stały się ogromnym dziedzictwem – zarówno europejskim, jak i światowym.

10 marca, w 50. rocznicę śmierci arcybiskupa Bolesława Kominka, odbędzie się szereg uroczystości upamiętniających duchownego. O godzinie 12:30 na placu Teatralnym przy Operze Wrocławskiej odbędzie się uroczystość nadania imienia kard. Bolesława Kominka tramwajowi Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. O godzinie 13:30 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego będzie miała miejsce konferencja prasowa połączona z prezentacją rękopisu Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, natomiast o godzinie 14:30 w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy „Orędownik Pojednania”.

Ekspozycja przybliży odwiedzającym postać duchownego i jego dziedzictwo. Jej integralną część stanowić będzie faksymile Orędzia. Oryginalny dokument, dzięki wspólnym staraniom dyrektora Centrum Historii Zajezdnia – dr. Andrzeja Jerie i jego zastępcy – dr. hab. Wojciecha Kucharskiego, a także biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej – dr. Macieja Małygi, od niedawna znajduje się we Wrocławiu.
Wystawę będzie można bezpłatnie oglądać w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu do 10 marca 2025 roku.

Ekspozycja została podzielona na tematyczne sekcje – umieszczone w trzech podświetlonych kasetonach – które opowiadają kolejno o kardynale Bolesławie Kominku, Orędziu biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz dziedzictwie wystosowanego dokumentu, podkreślając wpływ listu biskupów polskich do biskupów niemieckich na modele pojednania.

Autorem wystawy jest dr hab. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora ds. naukowych w Centrum Historii Zajezdnia / Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”.

14 marca, w sali im. Benedykta XVI na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, odbędzie się konferencja naukowa Kardynał Bolesław Kominek (1903-1974) – PASTERZ KOŚCIOŁA WROCŁAWSKEIGO, w 50 rocznicę śmierci, organizowana staraniem Instytutu Dziedzictwa Kościoła na Śląsku i Papieskiego Wydziału Teologicznego. Konferencja będzie okazją do przypomnienia nietuzinkowej postaci pierwszego powojennego metropolity wrocławskiego.

Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach związanych z rocznicowymi obchodami.