„Zbrodnie Rosji” – cykl wystaw na drugą rocznicę pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę

„Drugi rok dziesięcioletniej wojny, trwającej wieki” – ta znana fraza mogłaby stać się mottem projektu wystawienniczego „Zbrodnie rosyjskie”, przygotowanego przez Centrum Historii Zajezdnia w drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji militarnej Rosji na Ukrainę. Na projekt składają się trzy ekspozycje, z których każda ukazuje różne aspekty zbrodni popełnianych przez Rosję na naszym sąsiedzie.

Wystawa „OBRAZY WOJNY”

Wystawa zdjęć znakomitego fotografa Patryka Jaracza na 22 planszach pokazuje potężną skalę zniszczenia i cierpienia, którą niełatwo jest nam pojąć. Za milionami cyfr i statystyk kryją się ludzie, którzy giną, mężczyźni, którzy zostawiają dochodowe kariery, aby walczyć za wolność swojego kraju. Fotografie Patryka Jaracza ukazały się m.in. w „The Times”, PAP, Sky News, TVN24, ZDF, Das Erste.

Termin: od 16 lutego do 11 marca 2024 r.
Miejsce: ul. Świdnicka (pomiędzy ul. Kazimierza Wielkiego a Operą Wrocławską; po 12 marca zostanie przeniesiona na plac przed Centrum Historii Zajezdnia).

Wystawa „TRYBUNAŁ DLA ROSJI”

Wystawa grafik ukraińskich artystów, która na 30 roll-upach opowiada o zbrodniach popełnionych przez Rosję na narodzie ukraińskim i potrzebie utworzenia międzynarodowego trybunału dla Rosji. Ekspozycja jest zorganizowana we współpracy z Fundacją Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem.

Termin: od 20 lutego do 10 marca 2024 r.
Miejsce: foyer Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184.
Wstęp wolny.

Wystawa „WIELKI GŁÓD”

Wystawa scenograficzna, prezentująca prace współczesnych artystów ukraińskich z kolekcji „Hołodomor 1932–33: oczami ukraińskich artystów”, pochodzącej ze zbiorów U.S. – Ukraine Business Council. Ekspozycja ukazuje jedną z najtragiczniejszych kart w historii Ukrainy, czyli wywołaną przez komunistyczne władze w Moskwie klęskę głodu, w wyniku której w Ukrainie zmarło wg różnych szacunków od 3 do 10 milionów osób.

Wernisaż wystawy – 23 lutego 2024 r. o godzinie 15:00.
Termin: od 24 lutego do 14 kwietnia 2024 r.
Miejsce: Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184.
Wstęp wolny.

Więcej informacji:

Adam Pacześniak, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia,
tel. +48 534 449 725, +48 507 145 281, adam.paczesniak@zajezdnia.org