Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą o książce „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”

Czy we Wrocławiu ciągle widać szwy, którymi pozszywano Polskę przedwojenną i powojenną?

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą o jego najnowszej książce „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”

Niedziela 14 stycznia 2024 r., godz. 16:00, Wrocław, Centrum Historii Zajezdnia

Dlaczego książka Zbigniewa Rokity „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” wzbudza wśród mieszkańców zachodniej i północnej Polski większe emocje niż wśród mieszkańców Krakowa, Łodzi i Warszawy?

Czy prawdziwa jest teza autora, iż „Polacy nie są świadkami podbicia Odrzanii przez Sowietów, przybywają na powojenne zgliszcza i dlatego często do dziś nie wiedzą, co się tu działo w przededniu przybycia ich dziadków i babć”? A może rację ma prof. Przemysław Wiszewski, twierdzący że Polacy jednak byli świadkami zajmowania tych ziem, a często pierwszymi osadnikami?

Czy na Ziemiach Zachodnich i Północnych osadnicy z różnych stron kraju zlali się w jedną masę mieszkańców „Odrzanii” czy może regionalizmy ciągle są żywe? A może są inne niż dawniej? Co myślicie o tezie, iż do schyłku lat 60. XX w. kryterium pochodzenia sprzed 1945 roku było pielęgnowane, ale w kolejnej dekadzie zaczyna się formowanie nowych lokalizmów i regionalizmów – bazujących na pobycie na Śląsku, Pomorzu, Warmii czy Mazurach?

Na te i inne pytania z pewnością usłyszymy odpowiedzi podczas spotkania ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”, znanego czytelnikom choćby książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

– Tu, na „Odzyskanych”, jest jakoś inaczej. Uliczne tabliczki przypominają piastowskie drzewka genealogiczne, zewsząd wyzierają cegły o barwie wściekłej krwi, blokowiska lokowane na prawie niemieckim, wilhelmińskie gmachy otoczone przez parkingi niestrzeżone, a jednak płatne. Tutejsi Polacy często wciąż wahają się, czy już są stąd, czy jeszcze znikąd – a niektórzy dalej snują opowieść, którą ktoś ileś tam lat temu przerwał martwym już mieszkańcom ich kamienic. I dlatego ja, kundel „Ziem Odzyskanych”, zlepiony z tutejszych i przyjezdnych, ruszyłem w tę dziwną podróż po „Odzyskanych”, po Poniemiecczyźnie, żeby to wszystko ujrzeć na własne oczy – mówi sam autor.

Spotkaniem z autorem książki „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” rozpoczynamy nowy cykl wydarzeń pod nazwą „Autorskie Spotkania Zajezdni”, w którym będziemy spotykać się z twórcami książek przybliżających zarówno historię Ziem Zachodnich i Północnych, jak i wartości stworzone przez Polaków na tych terenach, a które wywarły istotny wpływ na przezwyciężenie podziału Europy.

Rozmowa z autorem „Odrzanii” będzie doskonałym wstępem do zwiedzenia w Centrum Historii Zajezdnia wystawy głównej „Wrocław 1945–2016”, gdzie problem integracji i „oswajania” ziem włączonych do Polski w 1945 roku jest jednym z ważniejszych wątków, umożliwiających zrozumienie najnowszej historii Wrocławia i Dolnego Śląska.

Ze Zbigniewem Rokitą dyskutować będzie dr Anna Kurpiel, etnolożka i antropolożka z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Niedziela, 14 stycznia, godz. 16:00.

Strefa Bistro Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 184.

Wstęp wolny!